AK Partili milletvekili adayından 6284 sayılı kanun için önemli açıklamalar

Ayşe Böhürler Haber7’ye yaptığı özel açıklamalarda Kayserilinin beklentilerini açıklarken, seçim sürecinde AK Parti’nin kadın hakları konusunda neler yapacağı da değindi. Böhürler ayrıca, 6284 sayılı kanun hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

“SAHAYI POZİTİF OLARAK GÖRÜYORUM”

Ayşe Böhürler şunları söyledi:

Sahayı ben pozitif görüyorum. Kayseri’de seçmenin talebi ve mesajı belli.  Vatandaşlarımız, ‘biz vatanın birliği, beraberliğinden yanayız.  Bu vatanı böldürmeyiz.  Bölücülere oy vermeyiz’ diyorlar.  Diğer taraftan biz kadınların katıldığı toplanatılara da gidiyoruz.  Orada da gördüğümüz şey aynı. Bir birlik, dirlik ve bölünmez bütünlük üstünden vatandaşın desteği büyük.  Ekonomik sorunları dile getiriyorlar. Ama bunun da çözümünün yine Cumhurbaşkanımızda olduğunu söylüyor.  Onun güçlü iradesi ile güçlü bir kadro ile çözüleceğini söylüyorlar. Yeni adaylar sahada pozitif etki yapmış, bunu da görüyoruz. Şehre farklı bir bakış, farklı bir kan gelmiş. Onunda etkisini görüyoruz.  Temas etmek güzel oluyor.  Burada gördüğüm hava son derece pozitif, son derece motivasyonu yüksek. Seçime kadar da herkesin desteğini alacağımızı umuyoruz. 

“6284’Ü DÜŞMAN İLAN ETTİREN BİR ALGI VAR”

Sahada 6284 ile kodlanan yanlış bir bilgi ile yönlendirilen reaksiyonu görüyoruz.  Ve biz bunun doğrusunu anlatıyoruz. Şiddet uygulamayan hiç kimseyi bağlamıyor. Eşinize şiddet uygulamıyorsanız zaten bu yasanın muhatabı değilsiniz. Diğer konular, nafaka medeni kanunda, kadının beyanı esastır gibi konular ceza kanununda olmak üzere farklı yerlerde tanımlanmış şeyler.  Sokakta 6284’ü düşman ilan ettiren bir algı  var. Onu da mümkün olduğu kadar anlatmaya gayret ediyoruz.  Diğer bir algı yönetimi de ‘kadınları  eve mi kapatacaksınız, biz kadınların dışarı çıkmasını istemiyorsunuz’ kısmını da döndü. Yer yer bunu da duyuyoruz.  Ben de diyorum ki ‘kadınların dışarı çıkmasını istemeyip nasıl bu kadar kadın aday gösterebiliriz?’ AK Parti’nin kadınlarla ilgili politikası iktidara geldiğinden bu yana ortada.  Kadınların hayatını düzelten en az 25’den fazla yasama, yönetmelik çıkarttık. Ve her birinde de daha iyi bir hale getirmeyi hedefliyoruz. 

BÖHÜRLER’DEN EV HANIMLARINA ÖNEMLİ MESAJLAR

Bu beyanname de ‘Aile Destek Sistemi’ kapsamında kadınlara verdiğimiz önemi gösteriyoruz.  Her şeyden önce ev hanımlarının emeklilik işlerinin kolaylaştırılması çok önemli bir adım.  Ev hanımı ama evde bir mesai yapıyor.  Çalışma sadece dış mekanda olan bir şey değil. Evde de sabahtan başlıyor. Bazen gece yatana kadar bir mesaisi var.  Bunun karşılığında bir emeklilik hakkı olamıyordu. Şimdi ev kadınlarına emeklilik hakkı veren, onların primlerini kolaylaştıran bir yasa üzerinden çalışıyoruz.  Seçim vaatlerinin başında bu geliyor. ‘Aile Destek Sistemi’nin bir parçası bu. Bir diğer parçası da ailede gelir dağılımını güçlendirmek. Çok düşük olan ailede o düşük olan geliri yükselterek, ailenin refahına katkı sunmak istiyoruz.  Ailenin refahı bizim için oldukça önemli. Çalışan kadınlarımızı da unutmadık. Çalışan kadınların kreş vb. giderleri ile zaman zaman ekonomik sıkıntılara düştüğü oluyor.  Onlara da kreş desteği, yarı zamanlı çalışma desteği gibi politikalar ile çalışma hayatında daha verimli hale getirmek için önlemler paketimizin içerisinde yer alıyor. 

YAŞLILARA BAKANLARA ÖNEMLİ MÜJDE!

Bir diğer konu yaşlılar ile ilgili. Yaşlı nüfus arttı. Yaşlılarla ilgili bakım meselesi çok önemli.  AK Parti’nin beyannamesinde de ciddi bir şekilde yaşlılara ilişkin  maddeler yer alıyor.  Yaşlılara bakanlara sigorta getiriyoruz. Çünkü yaşlı bakmak kolay değil. Bu emeğinde sigortalanması gerekiyor. Sadece sigorta da değil, yaşlıların ev koşullarını düzeltmek, bakımını kolaylaştırmak, yaşlılara bakan kişilerin eğitimini sağlamak.  Bu dönemin hedefleri arasında yer alıyor.  Gençlerimizin evliliği kolaylaştırmak için faizsiz 2 yıl geri ödemesiz 150 bin TL’lik kredi bu dönemin hedefleri arasında yer alıyor.  Aslında aile içerisinde genci, yaşlıyı, kadını ayrı ayrı güçlendiren bir istihkam yaratmaya çalışıyoruz. Bir mukavvemet yaratmaya çalışıyoruz.  Onları güçlendiren yasalar, ekonomik vaatler bu dönemin hedefleri arasında yer alıyor. 

“HAKKIMI HELAL ETMİYORUM”

Böhürler ayrıca Kılıçdaroğlu’na karşı ” hakkımı helal etmiyorum” çıkışını da bir kez daha tekrarladı. Böhürler, “Biz de bir deyim vardır; Ayinesi iştir  kişinin lafa bakılmaz.  Biz işe baktığımızda Kılıçdaroğlu’nun bu söylediklerinin gerçekleşebilir olduğunu düşünmüyoruz.  Ömrünün büyük bir bölümünü farklı düşüncelerle geçirmiş, dindar kesime karşı durmuş, hor görmüş, aşağılamış olan bir zihniyetin taşıyıcılığını yapmış, bunun böyle birden bire değiştiğine inanmamız mümkün değil.  Bence bunlar laf, polemik ve biraz da safsata içeren şeyler.  Kim hayatında ne yapmış? 

Helalleşme çağrısına inanan yok.  Nitekim Kayseri’de de bir sürü başörtüsü mağduru olmuş insan var.  Başörtüsü mağduru olmak okuldan atılmakla kalmıyor. Bunun altınız çizmek istiyorum.  Okuldan atılıyor, işinden oluyor. Bu insanlar ömrünün 30 yılını bu haklardan mahrum geçirdiler.  50’sinde 60’ında tekrar okula dönenler var. Aradaki kayıp yılları ne yapacağız? Bu kadınlar Kayseri’de de çok var.  Hepsi desteklerini bize açıkladılar.  O yüzden helalleşmeyi kim yapıyor? Ben hakkımı helal etmiyorum. Çünkü bu bir kere olmadı. Biz gençliğimizi bu zihniyetle geçirdik.  Ben kendi vicdanımda bunu uygun görmüyorum. Elbette biz toplumun uzlaşmasını savunuyoruz. Düşman kamplara bölmekten yana değiliz.  AK Parti olarak iktidara geldiğimizden bu yana hep uzlaşmadan yana durduk. Birlikte yaşamaktan yana hep durduk.  Ama samimiyet istiyoruz. Biz samimiyiz, sözümüzün arkasında duruyoruz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir