8 kişinin öldüğü, 12 kişinin yaralandığı katliam gibi kazada şoke eden detay

Kaza, Çay ilçesi çıkışında geçtiğimiz 22 Temmuz 2023’de meydana geldi. Berat K. (19) idaresindeki 03 M 5906 plakalı servis minibüsü, sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıktı. Araç yol kenarındaki şarampole düşüp, ardından ağaçlara çarparak devrildi.

Kazada çalıştıkları kiraz bahçesinden dönen tarım işçileri Salih Akkuş, Ünal Can Akkuş, Güllüzar Balamut, Menekşe Cingöz, Neriman Turguteli, Huriye Köker, Perihan Bayar ve Aysun Çetin ölürken, 12 kişi de yaralandı. Kazanın ardından Bolvadin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma çerçevesinde hazırlanan iddianame Bolvadin Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Hazırlanan iddianamede, sürücünün hataları ve ihmali olduğu belirtildi. İddianamede sürücü, tutuklu sanık Berat K. hakkında, ‘Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

SANIĞIN ÜST SINIF EHLİYETLE İLGİLİ BİR BAŞVURUSUNUN OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

İddianameye giren kaza sonrası tespit tutanağında, sanığın, trafikte şerit değiştirmesinin kusurlu görüldüğü, sevk ve idare hatasıyla dikkatsizliği, tedbirsizliği ve kurallara aykırı davranışlarıyla kazanın oluşmasına sebebiyet verdiği belirtildi. Ayrıca sanık Berat K.’nin ehliyet alabilmek için 5 Nisan 2023’te Çay Asliye Hukuk Mahkemesine açmış olduğu “yaş düzeltme” davası neticesinde 1 Ocak 2006 olan doğum tarihinin 10 Ağustos 2004 olarak değiştirdiği aktarılan iddianamede, 24 Nisan 2023’te B sınıfı ehliyet için geçerli sertifikasının olduğu, ancak bu sertifikayı sürücü belgesine dönüştürmediği aktarıldı. Berat K.’nin kazaya karışan minibüsü kullanabilmek için ise ‘D1’ sınıfı ehliyetle ilgili herhangi bir müracaatının olmadığından idari para cezası uygulandığı kaydedilen iddianamede, Berat K.’nın dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi sonucu ehliyetsiz şekilde sevk ve idaresindeki minibüsle kaza yaptığı aktarıldı.

“ARAÇ KULLANIRKEN HİÇBİR ŞEKİLDE TELEFON VEYA BAŞKA BİR ŞEYLE İLGİLENMEDİM”

Savcılık ifadesinde, başına darbe aldığı için yaşananları hatırlamadığını kaydeden Berat K., “Aracım 15 kişilikti. Ayakta kalan yolcular için aracın ayak kısımlarına tabure koyup oturtarak taşıdık. Kiraz toplama sonrası aracı dönüş yolunda ben kullandım. Kaza sırasında başımdan darbe aldığım için kaza anını ve sonrasını hatırlamıyorum. Kazanın nasıl olduğunu bilmiyorum. Araç kullanırken hiçbir şekilde telefon veya başka bir şeyle ilgilenmedim, kaza anında normal sesle müzik dinliyorduk” dedi.

“OTURDUĞU KOLTUKTAN GERİYE DOĞRU BİRDEN GERİLEREK DERİN BİR NEFES ALMAYA BAŞLADI”

Kazada iki çocuğu yaşamını yitiren ve kendisi de yaralanan Şöhret Akkuş ise iddianameye giren ifadesinde şunları söyledi:

“Birkaç yıldır aynı araçla tarlaya işçi taşınıyordu. Berat K.’nin ehliyetinin olmadığını bilmiyordum. Berat K., oturduğu koltuktan geriye doğru birden gerilerek derin bir nefes almaya başladı. Hemen akabinde aracımız savrularak şarampole yuvarlandı.”

Öte yandan, iddianamenin kabul edilmesi ile mahkemenin önümüzdeki günlerde başlayacağı kaydedildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir