Fayda etmediği şey yok! 9 mucizeli muzla şikayetlerinize veda edin

1- POTASYUM KAYNAĞI

Muzda yüksek miktarda potasyum minerali bulunuyor. Bu mineral, sıvı dengesinin düzenlenmesine de yardımcı oluyor. Potasyum, kasların kasılması ve sinir hücrelerinin yanıt vermesinde oldukça etkili. Kalp atışlarını düzenleyerek, sodyumun kan basıncı üzerindeki etkisini dengeleyen muz, normal kan basıncı ve kalp fonksiyonlarının sürdürülmesi için önemli. Ayrıca muz yaş ilerledikçe kemik sağlığını korurken böbrek taşı oluşma riskini de düşürmeye destek olabilir.

2- TANSİYONUNUZ KONTROL ALTINDA

Muzun, kan basıncı üzerinde etkisi de büyük. Düşük sodyum, yüksek potasyum içeren bir beslenme düzeni yüksek tansiyonu dengelemek için önem taşır. Potasyum, kalp kasının düzenli çalışmasında, kan basıncını dengelemede ve kardiyovasküler sistem üzerindeki yükü azaltmada önemli rol oynar. Günlük 1 orta boy muz (120 g) tüketimiyle günlük alınması gereken potasyum ihtiyacının yaklaşık yüzde 9’unu karşılayabilirsiniz.

3- KANSERE KARŞI BARİYER

Muz içeriğinde bulunan lektin sayesinde bağışıklık sistemini uyarır. Böylece lektin bir antioksidan gibi vücuda zarar veren serbest radikallere karşı savaşır. Serbest radikaller vücutta birikemediğinden hücre hasarı da oluşmaz. Kanser hücrelerinin gelişimi önlenir. Bu özellikleri nedeni ile lektinler kansere karşı koruma sağlar.

4- C VİTAMİNİ VE B6 DEPOSU

Muz zengin bir B6 vitamini deposudur. B6 vitamini, sinirsel iletimi sağlayan nörotransmitterlerin üretimi, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi, karbonhidrat ve yağların metabolize edilerek enerjiye dönüşmesi, immün sistemin işlevlerini yerine getirebilmesi için gerekli proteinlerin sentezi, böbrek ve karaciğerin sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmelerini sağlar. Aynı zamanda hücre bölünmesi ve gelişimindeki yeri sebebiyle gebelikte B6 vitamini önemlidir.

Muz bu özelliğiyle pek öne çıkmasa da iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini ile hücreler ve dokular korunabilir, demir emilimi kolaylaşır, vücut kolajen üretebilir, kandaki kortizol seviyelerini kontrol altına alarak stresi azaltır, serotonin salınımını arttırarak bilişsel performans üzerinde olumlu sağlık etkileri gösterir. Muz yemek için bir sebep daha!

5- KALBİ KORUYOR

Potasyum, lif, folat ve C vitamini muzu, kalp sağlığını korumada güçlü bir savaşçı haline getiriyor. Yapılan araştırmalar, yüksek lif tüketimi olan bireylerde kardiyovasküler hastalıkların görülme riskinin daha düşük olduğunu; yüksek potasyum tüketimi olan bireylerde ise ‘iskemik kalp hastalığından’ ölüm risklerinin azaldığını gösteriyor.

6- KAN ŞEKERİNİZİ DENGELEYİN

Lif, karbonhidratların sindirimi ve emilimini yavaşlatmaya yardımcı olarak kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Yüksek lifli bir beslenme modeli ile hem tip 2 diyabetin görülme riskini düşürmek hem de tip 2 diyabeti olan bireylerde kan şekeri dengesini sağlamak mümkün. Muzun içeriğindeki lif ve B6 vitamini tip 2 diyabete karşı koruma sağlıyor. Ancak diyabet hastalarının muzu tüketirken ölçülü oranda tüketmelerinde ve karbonhidrat tüketimlerini dikkate almaları gerekiyor. Olgunlaşmaya bağlı olarak muzun glisemik indeksinin yükseldiği mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

7- SİNDİRİM SİSTEMİNE DESTEK

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için su ve lif çok önemlidir. Orta boy bir muz günlük lif ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılıyor. Muz mide asidine karşı koruyucu mukus bariyer üretir. Muzun ülser hastalarına karşı kullanılan antiasit etkilerinin yanı sıra mide ülserine neden olan bakterileri ortadan kaldırılmasında da olumlu etkisi bulunur. Muz tüketiminin faydaları diyare (ishal) iken de görülür. İshalken vücutta su ve potasyum gibi elektrolit kaybı yaşanır. Muz ile buna engel olabilirsiniz.

8- HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR

Muz içeriğinde bulunan triptofan; serotonin, melatonin gibi önemli bileşiklerin sentezinde rol alan esansiyel bir aminoasittir. Bu sayede ruh hali, bilişsel işlev ve uykunun düzenlenmesinde olumlu etkileri bulunur.

9- ENERJİ VERİYOR

Muz sporcular arasında en çok tercih edilen meyveler arasındadır. Antrenman sonrası hızlı toparlanma için terle kaybedilen su ve elektrolitlerin yerine konmasında etkilidir. Muz zengin potasyum içeriğiyle elektrolit dengesinin korunmasını sağlar. Aynı zamanda içeriğindeki potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri sayesinde kas kramplarının ve ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Yağ ve kolesterol içeriği olmayan muzun enerji değeri de yüksektir. Yapılan çalışmalara göre, muzun içeriğinde bulunan serotonin ve dopamin sporculardaki antioksidan kapasitesini geliştirirken spor performansını artırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir