İmam Hatipliler sabah namazında buluştu

İmam hatipliler yeni yılın ilk gününe 81 il, 380 ilçe ve 15 ülkedeki camilerde omuz omuza saf tutarak girdi. Milli İrade Platformu tarafından düzenlenen “Aileler Sabah Namazında Buluşuyor” programında imam hatip camiası şehitlerimize rahmet, Filistin’e barış, İsrail’e lanet duasıyla bir araya geldi. 

Türkiye’nin ve dünyanın içinden geçtiği sıkıntılı dönemlerde hem lafzi hem de fiili duasıyla kardeşlerine destek olan imam hatip camiası bu defa Pençe Kilit operasyon bölgesinde şehit olan askerlerimiz ve Filistin için buluştu. ÖNDER İmam Hatipliler Derneği öncülüğünde bir araya gelen imam hatip camiası; günler önceden yapılan çağrılarla tüm mezunlarını ve mensuplarını camilere davet etti.

İSTANBUL’DA ADRES YENİ CAMİİ

81 ilde şehitlerimize rahmet, Filistin’e dua ve İsrail’e lanet için Aileler Sabah Namazında buluşuyor ismiyle yapılan programın İstanbul’daki buluşma mekânı Eminönü Yeni Camii oldu. On binlerce imam hatipli genç, yaşlı, kadın, çocuk hep birlikte sabah namazında safları doldurdu. Namazın ardından ise Milli İrade Platformu tarafından “Şehitlerimize Rahmet, Filistin’e Destek, İsrail’e Lanet” adıyla Galata Köprüsü’nde gerçekleştirilen yürüyüşe katıldı.

Galata Köprüsü’nde yapılan buluşmada bir konuşma yapan ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan, dünyanın en büyük iki terör örgütüne karşı mücadele eden milletimiz ve Filistin halkının vatanlarının bedelini kanlarıyla ve canlarıyla ödediklerini ve gerektiğinde de ödemeye hazır olduklarını söyledi. 

“ELLERİNİZİ TOPRAKLARIMIZDAN ÇEKİN”

Yeni yılın ilk seher vaktinde, bebek katili, eli kanlı terörist Amerika’ya ve onun maşası İsrail’e sesleniyoruz” diyen Ceylan sözlerini özetle şöyle sürdürdü: Ey katiller sürüsü; ellerinizi topraklarımızdan çekin, masum bebeklerimizden çekin, çocuklarımızdan çekin, kadınlarımızdan, yaşlılarımızdan çekin. O kirli ellerinizi okullarımızdan, hastanelerimizden, ibadethanelerimizden çekin. Yoksa yüz yıllardır o kirli ellerinizi kırdığımız gibi bugün de bu aziz millet sizlerin ellerini kıracaktır Allah’ın izniyle… Ey miracın durağı Kudüs, ey Selahaddin’in aşkı Kudüs, ey direnişin sembolü Gazze! Gençliğimiz sana feda olsun, malımız, canımız sana feda olsun. Özgürlüğün için son nefese kadar haykıracağız. Allah’ım Müslümanları muzaffer eyle, Filistin’e ve Gazze’ye izzetli bir zafer nasip eyle. Bizleri özgür Kudüs’te, özgür Filistin’de, özgür Aksa’da buluştur.

GÜNEYDEN KUZEYE DOĞUDAN BATIYA

Türkiye genelinde ise buluşma 81 ilde gerçekleştirilirken, büyüklü küçüklü pek çok ilçede imam hatipliler camilerde saf tutarak şehitlerimiz ve Filistin için dua etti. 2024’ün ilk ışıklarıyla birlikte aileler camilerin yolunu tuttu ve aynı safta durarak kardeşlerine desteğini dile getirdi. Antalya Muratpaşa Camii, Bingöl Ulu Camii, Yozgat Çapanoğlu Büyük Camii, Gümüşhane Kemaliye Camii, Osmaniye Alibeyli Camii, Nevşehir Alibey Camii, Sakarya Orhan Gazi Camii, Kars İstasyon Camii, Van Hz. Ömer Camii, Iğdır Ulu Camii, Bolu Yıldırım Beyazıd Camii, Çanakkale Dumlupınar Camii, Çorum Akşemsettin Camii, Diyarbakır Ulu Camii, Zonguldak Uzunmehmet Camii, Düzce Merkez Büyük Camii, Manisa Hatuniye Camii, Karaman Üniversite Camii, Rize Sahil Camii, Siirt Şeyh Musa Camii, Bitlis Beşminare Camii, Elazığ İmam-ı Azam Camii buluşma mekanlarından oldu. 

YURT DIŞINDA 15 ÜLKEDE

Yeni yılın ilk gününde gerçekleştirilen organizasyon, yurtdışında da 15 ülkedeki camilerde geniş katılımla gerçekleştirildi. Sabah namazı buluşmasının yapıldığı camiler arasında şunlar yer alıyor: Makedonya Üsküp Dükkancık Camii, Mustafa Paşa Camii, Arnavutluk İşkodra Ebubekir Camii, Tiran Ethem Bey Camii, Tiran Dine Hoca Camii, Kavala Kubbeliye Camii, Azerbaycan Şehitlik Camii, Kosova Sinanpaşa Camii, Karadağ Yenimahalle Camii, Gürcistan Batum Merkez Camii, Bosna Hersek Begova Camii, Afganistan Kabil Vezir Ekber Han Camii, Almanya Düisburg Diyanet Camii, Bulgaristan Kadıefendi Camii, Özbekistan Molla Kasım Camii, Ukrayna Errahi Camii, Yunanistan Serdar Mahalle Camii, Kırgızistan Bişkek S. Buğra Han Camii, Lefkoşa Hz. Ebubekir Camii.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir